Menu

Biżuteria celtycka – poznaj ją

24 maja 2021 - Usługi
Biżuteria celtycka – poznaj ją

Biżuteria towarzyszy ludziom już od tysięcy lat i zapewne pozostanie z nami jeszcze długo. Praktycznie w każdej z kultur występujących na naszej planecie możemy zaobserwować dużą chęć do noszenia ozdób.

Niezależnie od tego, czy patrzymy na Azję, Afrykę czy Amerykę Południową, wszędzie widzimy biżuterię noszoną przez osoby w różnym wieku. Zawsze tak było, zapewne będzie tak w przyszłości. Również Celtowie nosili ozdoby. Kultura celtycka jest popularna również w naszych czasach. W związku z tym wiele osób jest zainteresowanych zakupem ozdoby z celtyckim motywem. Wśród najbardziej znanych celtyckich symboli możemy wymienić Drzewo Życia. Można stwierdzić, że drzewo było uważane przez Celtów za rodzaj portalu pomiędzy światem żywych i umarłych. Korzenie symbolizują miejsce, do którego trafiają dusze zmarłych. Pień to symbol naszego świata, w którym aktualnie żyjemy. Gałęzie i liście wznoszą się ponad naszymi głowami, są więc symbolami rzeczy wzniosłych, duchowych. Kolejnym istotnym symbolem w tej kulturze jest Krzyż Celtycki. Ze względu na to, że wyglądem przypomina krzyż chrześcijański, był wykorzystywany w czasie chrystianizacji terenów zamieszkałych przez ludy celtyckie.

Misjonarze zgadzali się na to, aby miejscowa ludność posługiwała się tym dobrze znanym im symbolem, dzięki czemu przejście na nową religię było dla nich łatwiejsze. Warto jest również wspomnieć o Byku Celtyckim. Oznaczał bogactwo i pomyślność. Był również symbolem męskości, co zapewne nie dziwi nikogo żyjącego współcześnie. Również i w naszych czasach byk jest kojarzony w taki sposób. Kolejny z przedstawionych w tym artykule symboli celtyckich to węzeł. Uważa się, że pełnił on wyłącznie funkcję ozdobną. Nie jest jednak wykluczone, że pewne rodzaje tego węzła posiadały konkretne znaczenie. Ze względu na brak źródeł pisanych ustalenie tego nie wydaje się możliwe. Niewątpliwie ciekawym symbolem jest Awen. Istnieją różne jego interpretacje. Niektórzy uważają, że pokazuje on ciało, umysł i duszę. Interesujesz się kulturą Celtów i planujesz zakup biżuterii celtyckiej? Odwiedź stronę internetową sklepu Gentarus i zapoznaj się z ofertą.