Menu

Instalacje Gazowe

25 lipca 2019 - Usługi
Instalacje Gazowe

Wiele osób sądzi, że montaż instalacji gazowej zawsze trwa co najmniej kilka dni. Nieprawda – można to wykonać nawet w jeden dzień, zachowując najwyższą jakość i dokładność. Ma na to wpływ wiele czynników – rodzaj i stopień skomplikowania instalacji, model silnika i samochodu, umiejętności instalatora i jego doświadczenie. Należy pamiętać, że nawet w dwóch identycznych samochodach proces zakładania instalacji LPG może się różnić. Żeby zapewnić sobie możliwie szybki montaż i dobrą jakość, warto szukać warsztatów o potwierdzonych opiniach.

Instalacje gazowe są stosunkowo proste w działaniu. Magazynowane w formie ciekłej paliwo jest dostarczane z butli do parownika, gdzie zmienia stan skupienia na gazowy. Parownik montuje się w komorze silnika – koniecznie trzeba wybrać miejsce na określonej wysokości i z odpowiednią temperaturą w trakcie jazdy z rozgrzanym silnikiem.

Dobre instalacje wyposażone są w dwa filtry – paliwa w formie ciekłej i w stanie gazowym. Przechodząc przez drugi, usuwane są zanieczyszczenia z gazu przed jego dostaniem się do wtryskiwaczy. Są umieszczone bezpośrednio w kolektorze ssącym silnika – ich montaż wymaga wprawy i wiedzy, ponieważ źle umiejscowione nie zapewnią odpowiedniego natrysku gazu. To jeden z najważniejszych momentów w trakcie montażu instalacji LPG.

Ostatnim elementem instalacji jest jednostka sterująca – tak zwany komputer. Ważne jest jego umiejscowienie – nie może być narażony na zalanie wodą, olejem czy innymi płynami. Do niego podłączane są wtryskiwacze, co umożliwia im pracę zgodną ze wskazanymi parametrami. Nawet niewielki błąd na tym etapie może skutkować nie tylko zniszczeniem bądź uszkodzeniem instalacji gazowej, wtryskiwacza lub komputera, ale całej jednostki napędowej samochodu. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór doświadczonego instalatora – takiego jak Auto Gaz Olsztyn – Eton.

Obecnie większość samochodów może być wyposażona w instalację LPG. Nowoczesne systemy pozwalają na odpowiednią konfigurację działania systemu niezależnie od silnika. Takie rozwiązanie jest coraz popularniejsze, ponieważ jazda samochodem z instalacją gazową może być nawet o połowę tańszą formą transportu. Warto podkreślić, że instalacje gazowe polskich producentów bez problemu konkurują z najbardziej rozpoznawalnymi markami na świecie.

Rodzaj instalacji gazowej zależy od konkretnego silnika w danym samochodzie. Mniejsze znaczenie ma marka czy model, ponieważ istotna jest budowa jednostki napędowej. Najlepiej zdać się na opinię profesjonalisty, który z doświadczenia wie, jaka instalacja gazowa najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Pozwala to na otrzymanie rozwiązania, które zapewni największą bezawaryjność, ekonomię i efektywność przez cały okres użytkowania.