Menu

Nowoczesna proteza ręki – co warto o niej wiedzieć

13 sierpnia 2021 - Usługi
Nowoczesna proteza ręki – co warto o niej wiedzieć

W wyniku różnych schorzeń, wypadków, czy zdarzeń losowych zdarza się, że konieczna jest amputacja kończyny. Dla wielu pacjentów wiążę się to z dyskomfortem nie tylko fizycznym, ale również emocjonalnym.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na to, aby polepszyć komfort życia pacjentom po amputacji. Jeśli dochodzi do utraty części ręki, istnieje kilka rozwiązań. Można w takim wypadku wytworzyć specjalną protezę, dopasowaną idealnie do potrzeb każdej osoby. Proteza ręki tego typu może spełniać jedynie funkcję kosmetyczną, lecz może także należeć do grupy protez mechanicznych, mioelektrycznych, jak również bionicznych czy hybrydowych – zobacz lej silikonowy do protez cena.

Aby proteza spełniała swoje funkcje, jest ona przymocowana za pomocą specjalnego leja. Ma on za zadanie połączenie ciała z resztą protezy. Lej jest wykonywany ze specjalnego materiału, który dopasowuje się kształtem do pozostałego po amputacji fragmentu kończyny. Dzięki temu jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe dla użytkownika protezy. Jest to swego rodzaju „proteza szyta na miarę”, dlatego może być ona używana jedynie przez pacjenta, na którego zamówienie została wykonana.

Proteza ręki kosmetyczna charakteryzuje się tym, że jej zadaniem jest jak najbardziej odwzorowywać wygląd anatomiczny dłoni. Tego typu protezy zwykle mają jednak bierne przeguby. Proteza ręki mechaniczna jest natomiast protezą, w której dłoń jest sterowana poprzez specjalny mechanizm linkowy. Inne typy protez, czyli tak zwane protezy bioniczne są bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego możliwa jest ich kontrola również przez sygnały mięśniowe.