Menu

Panele słonecze, fotowoltaika, pompy ciepła i inne OZE

14 listopada 2021 - Bez kategorii
Panele słonecze, fotowoltaika, pompy ciepła i inne OZE

Rozpoczynając budowę domu, inwestor musi zadbać o wiele ważnych elementów. Jednym z nich jest system wentylacyjny. Wyboru tego istotnego komponentu trzeba dokonać już na etapie projektowania. Ma on bowiem wpływ nie tylko na mikroklimat, ale też koszty eksploatacji i utrzymania budynku.

Do dziś najbardziej popularnym i najchętniej wybieranym sposobem wentylacji wnętrz jest wentylacja grawitacyjna. Ten prosty system opierający się na wywiewaniu powietrza przez otwory kominowe i zasysaniu go poprzez szczeliny okienne lub specjalne otwory w zewnętrznych ścianach sprawdza się od dziesięcioleci. Niestety rozwiązanie to ma jedną podstawową wadę: generuje ogromne straty energii przy jednoczesnym braku wpływu na temperaturę świeżego powietrza wpadającego przez szczeliny. Problem uwidacznia się szczególnie w miesiącach zimowych.

Dlatego coraz chętniej stosowanym systemem wentylacyjnym jest wentylacja mechaniczna, czyli wentylatory centralne, regulujące wywiew powietrza z pomieszczeń. Podobnie jednak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, niezbędne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza poprzez otwory nawiewne lub szczeliny okienne.

Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli system wentylacji z rekuperatorem. Działanie tego układu polega na odzyskiwaniu i przekazywaniu energii z powietrza wykorzystanego, wywiewanego z budynku (systemem kanałów) do świeżego powietrza nawiewanego do wnętrza. Rekuperacja pozwala obniżyć zużycie energii (nawet o 50%) i zapewnić stabilną temperaturę wnętrz.

W procesie rekuperacji odzyskiwana jest jedynie energia – nie dochodzi do mieszania powietrza zużytego ze świeżym. Centrale wentylacyjne umożliwiają ponadto oczyszczanie powietrza, co ma szczególne znaczenie np. dla alergików. Są bezpieczne i niezawodne. Potrafią działać bezawaryjnie przez kilkanaście lat.

Jesteśmy profesjonalną firmą zajmującą się dystrybucją i sprzedażą systemów wentylacji z rekuperacją. Chętnie doradzimy i pomożemy w doborze rozwiązań najbardziej odpowiadających Państwa potrzebom i najlepiej dostosowanych do cech Państwa budynku.

Więcej informacji: https://heliusenergia.pl/